Blog, Datça

Doğa Harikası Koy ve Bükler

Datça Yarımada ‘sı üzerinde 52 koy ve bük yer alıyor. Kuzeyde, Ege denizi bölümünde Gökçeler Bükü, Küçük Çatı, Çatı, Kızılağaç, Alavara, Çakal, Damlacık, Mersincik, Murdala, İskandil koylarının hemen hepsi Gökova’da mavi yolculuğa çıkanların önemli uğrak yerleri arasındadır. Feribotun yanaştığı Körmen Limanı da bu güzergah üzerinde.

Akdeniz tarafına bakan ve günübirlik tekne turlarının uğrak yeri olan koylar arasında Knidos iç limanının yanı sıra, sırasıyla Palamutbükü, Akvaryum, Hayıtbükü, Kızılbük, Domuzbükü, Kargı, Datça limanı, Karaincir, Sarı liman, Karabük, Çiftlik, Kurucabük, Günlücek ve Lindos koyları sayılabilir.

Sabah saatlerinde Datça Limanı’ndan kalkan tekneler çevredeki koy ve büklere kısa ve uzun tur adı altında günlük geziler düzenliyorlar. Kısa turlarda merkezden Mesudiye Köyü koylarına kadar, uzun turlarda ise Knidos’a kadar gidip dönüyorlar. Gidiş ve dönüşlerde yüzme, yemek molası verilen bu turlarda çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu gezilerde başlıca Kargı Koyu, Domuzbükü, Hayıtbükü ve Palamutbükü uğrak yeri olup, kendinizi Cennet’te hissedeceğiniz manzaralar eşliğinde harika bir gün geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.